بازیکن تیم ملی: والیبال نشسته توان غلبه بر کرونا را دارد
بازیکن تیم ملی: والیبال نشسته توان غلبه بر کرونا را دارد
بازیکن والیبال نشسته ایران با اشاره به شاکله حرفه‌ای تیم ملی این رشته گفت: شیوه تمرین و همچنین دستورات تاکتیکی کادر فنی موجب می‌شود که والیبال نشسته دوران سخت کرونایی را پست سر بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری والیبال ایران و به نقل از وارش نیوز، والیبال نشسته ایران یکی از رشته‌هایی است که بیش از سه دهه در سطح یک جهان مدعی بود و کسب ۶ مدال طلا و ۲ نقره پارالمپیک و سه مدال طلای بازی‌های پاراآسیایی یکی از نمودهای بارز این موفقیت به شمار می‌رود. رشته‌ای که در تورنمنت‌های جهانی از ایران یک مدعی تمام‌عیار ساخته و این حضور موجب می‌شود تا در بیشتر تورنمنت‌ها، تیم‌ها برای سکوی دوم و سوم تلاش کنند.

این مجموعه افتخارات موجب شده تا والیبال نشسته پای ثابت اعزام‌های ایران به پارالمپیک و بازی‌های پاراآسیایی باشد. اما در ماه‌های گذشته تمرینات این گروه تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته و موجب شده تا مسابقات، اعزام‌های خارج کشور، لیگ والیبال نشسته و لیگ جهانی این رشته نیز به تعویق بیفتد.

یکی از بازیکنان پرافتخار این رشته «حسین فرزانه» اسپکر والیبال نشسته ایران است. هر چند وی به گواه خودش به خاطر مسائل شغلی و تحصیلی چند صباحی است از تیم ملی دور شده اما می‌گوید: آمادگی دارد تا در صورت صلاحدید کادر فنی تیم را در پارالمپیک توکیو همراهی کند.

متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است؛

والیبال نشسته کرونا را هم تسلیم‌ می‌کند

تیم والیبال نشسته ایران نشان داده که یک قدرت برتر در سطح جهان به شمار می‌رود و این باور در بازیکنان و مربیان تیم ملی نهفته است. در چند وقت گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، تمرینات و مسابقات تیم تعطیل شد اما با شناختی که از مجموعه تیم دارم، می‌توانند با چند جلسه تمرین به اوج آمادگی برسند. بی‌تردید ورزشکاران این رشته به سطحی از حرفه‌ای بودن رسیدن که می‌توانند بدن خود را در شرایط سخت نگه دارند.

آنان با این روحیه از شرایط سخت کرونا عبور خواهند کرد و مانند سایر حریفان سرسخت راه غلبه بر آن را به دیگر رشته‌ها نشان می‌دهند.

برگزاری لیگ موجب تقویت تیم‌ می‌شود

در تمام رشته‌ها لیگ برتر منبع درآمدی برای بازیکنان ملی‌پوش به شمار می‌رود. همچنین از دل لیگ می‌شود، استعدادهای نابی به تیم راه پیدا کنند. به نظرم یکی از الزامات کنونی والیبال نشسته برگزاری لیگ است. این رشته لیگ پویایی دارد. اگر لیگ برگزار شود هم از لحاظ روحی و هم به لحاظ مالی به بازیکنان والیبال نشسته کمک خواهد کرد.

گردش نخبگان در والیبال نشسته وجود دارد

یکی از رازهای موفقیت والیبال نشسته ایران استعدادیابی و جایگزینی ستاره‌ها است. یک برنامه و سیکل برای والیبال نشسته تعریف شده است که ورزشکاران این رشته بر اساس آن انتخاب خواهند شد. اگر ورزشکاری مؤلفه‌های حضور در این برنامه را داشته باشد، بدون شک به تیم راه پیدا خواهد کرد. اکنون نیز بسیاری از استعدادها در تیم ملی حضور دارند و سرمربی برای هر پست ممکن است با چند بازیکن تاپ روبرو شود و این کار را سخت خواهد کرد.

رضایی از بهترین مربیان جهانی است

تیم ملی والیبال نشسته ایران در چند دهه گذشته با تفکر افراد مختلفی رشد کرد و اکنون نیز هادی رضایی از پیشکسوتان شناخته‌شده این رشته بر تیم نظارت دارند و سرمربی است. ایشان زمان بازی یکی از بهترین‌های جهان و اکنون یکی از افراد صاحب‌نظر در والیبال نشسته به شمار می‌رود. به نظرات سرمربی برای انتخاب بازیکنان اصلی احترام می‌گذارم و با وجود اینکه در مسابقات جهانی، قهرمانی آسیا و بازی‌های پاراآسیایی حضور داشتم از محدود افرادی بودم که در پارالمپیک حضور نداشتم و جای مدال آن در کارنامه ورزشی‌ام خالی است.

البته در انتخاب بازیکنان حق با سرمربی و کادر فنی است، زیرا یک زمانی بازیکنی مانند من که در مسابقات جهانی مصر بهترین اسپکر شد در تیم حضور داشت و زمانی هم به دلایلی که سرمربی تیم تشخیص می‌دهد از اعزام به پارالمپیک بازماندم.

در تلاش برای رسیدن به تیم ملی هستم

هر چند که در پست من در تیم ملی والیبال نشسته چند بازیکن خوب حضور دارند، اما تلاش می‌کنم با تمرینات و آمادگی لازم نظر سرمربی تیم را جلب کنم. امیدوارم بتوانم با حضور در تیم ملی در پارالمپیک توکیو در کنار دیگر ورزشکاران این رشته افتخارآفرینی کنم.

والیبال نشسته ورزش سنگینی است

در حدود ۱۵ سال در رده‌های سنی مختلف با سرمربی کنونی تیم ملی کار کردم و می‌دانم که برای رسیدن به یک بازیکن کامل، کادر فنی چه تلاش‌هایی را دارند. والیبال نشسته شاید ظاهر ساده‌ای داشته باشد اما می‌شود آن را در بین ۱۰ ورزش سنگین دنیا جای داد.

ورزش راه خروج از انزوا است

تفکری که یک معلول یا جانباز را به‌ عنوان فردی ناتوان یا درمانده قلمداد می‌کند، چند صباحی است که از جامعه ما رخت بربسته و امروز ورزشکاران پارالمپیکی نشان دادند که می‌توانند بزرگ‌ترین افتخارات ممکن را کسب کنند. آنان با ابزار ورزش در زندگی اجتماعی خود نیز موفق هستند. یکی از نمونه‌های بارز این غلبه بر محدودیت «مرتضی مهرزاد» بود که اکنون از برترین‌های تیم ملی والیبال نشسته به شمار می‌رود. او دوست و هم‌کلام من است و امیدواری زیادی در برنامه‌های آینده او وجود دارد.

جنگ تحمیلی یک نعمت بود

اگر بگویم موفقیت والیبال نشسته ایران مدیون روحیه ایثارگری رزمندگان و جانبازان است، گزاف نیست. چون در دوره‌های ابتدایی شاکله اصلی تیم را این عزیزان تشکیل می‌دادند و ثابت کردند که دوران ترحم به یک جانباز یا معلول به پایان رسیده است.